libksane - en to ie translation catalogue (56 entries)

en: Open scan dialog
ie: Aperter li dialog de scannation

en: None
ie: Null

en: Flatbed
ie: Plat-panel

en: ADF
ie: Automatic alimentator

en: Advanced
ie: Avansat

en: JPEG compression factor
ie: Nivelle de compression JPEG

en: Batch scan
ie: Scannation in masse

en: Enables continuous scanning with automatic document feeder (ADF).
ie: Scannar continuimen med un automatic alimentator (ADF).

en: Enables scanning on both sides of the page.
ie: Scannar ambi flancas del págine.

en: Geometry
ie: Geometrie

en: Length measurement
ie: Mesuration de longore

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Unlimited
ie: Ínlimitat

en: Approximate
ie: Aproximat

en: <html>The SANE (Scanner Access Now Easy) system could not find any device.<br>Check that the scanner is plugged in and turned on<br>or check your systems scanner setup.<br>For details about SANE see the <a href='http://www.sane-project.org/'>SANE homepage</a>.</html>
ie: <html>Li sistema SANE (Scanner Access Now Easy) ne successat trovar alcun aparate.<br>Controla que li scannator es conexet e comutat<br>o controla li configuration de scannator del sistema.<br>Por plu detallies pri SANE vi li <a href='http://www.sane-project.org/'>hem-págine de SANE</a>.</html>

en: Reload devices list
ie: Recargar li liste de aparates

en: Looking for devices. Please wait.
ie: Sercha por aparates. Ples atender.

en: Sorry. No devices found.
ie: Null aparates trovat.

en: Found devices:
ie: Trovat aparates:

en: Zoom In
ie: Agrandar

en: Zoom Out
ie: Diminuer

en: Zoom to Selection
ie: Adjustar al selection

en: Zoom to Fit
ie: Adjustar dimension

en: Clear Selections
ie: Vacuar selectiones

en: Waiting for the scan to start.
ie: Atendente li inicie de scannation.

en: Cancel current scan operation
ie: Anullar li actual scannation

en: Scan Preview Image (%1)
ie: Scannar un image por prevision (%1)

[ctx: Preview button text]
en: Preview
ie: Previder

en: Scan Final Image (%1)
ie: Scannar li final image (%1)

[ctx: Final scan button text]
en: Scan
ie: Scannar

en: Basic Options
ie: Basic optiones

en: Advanced Options
ie: Optiones avansat

en: Scanner Specific Options
ie: Parametres del scannator

en: Authentication required for resource: %1
ie: Autentication es besonat por li ressurse: %1

en: Scan Area Size
ie: Dimension del area de scannation

en: Width
ie: Largore

en: Height
ie: Altore

en: X Offset
ie: Deplazzament X

en: Y Offset
ie: Deplazzament Y

en: Image intensity
ie: Intensitá del image

en: Next scan starts in %1 s.
ie: Li sequent scannation va iniciar pos %1 s.

[ctx: @title:window]
en: General Error
ie: General errore

[ctx: Page size landscape]
en:  Landscape
ie:  Paisage

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Pixel | %1 Pixels
ie[0]: %1 pixel
ie[1]: %1 pixeles

[ctx: Parameter and Unit]
en: %1 Bit | %1 Bits
ie[0]: %1 bit
ie[1]: %1 bits

[ctx: Parameter and Unit (Microseconds)]
en: %1 µs
ie: %1 mcs

[ctx: Label for button to reset text in a KLineEdit]
en: Reset
ie: Reverter

[ctx: Label for button to write text in a KLineEdit to sane]
en: Set
ie: Assignar

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Pixels
ie:  pixeles

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit]
en:  Bits
ie:  bits

[ctx: Double numbers. SpinBox parameter unit (Microseconds)]
en:  µs
ie:  mcs

en: Brightness
ie: Luciditá

en: Contrast
ie: Contraste

en: Gamma
ie: Gamme

[ctx: SpinBox parameter unit]
en:  Pixel |  Pixels
ie[0]:  pixel
ie[1]:  pixeles

[ctx: SpinBox parameter unit (Microseconds)]
en:  µs |  µs
ie[0]:  mcs
ie[1]:  mcs
