Xfce4-settings - en to ie translation catalogue (419 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Television
ie: Televisor

en: Digital display
ie: Monitor digital

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
ie: Ne successat reciver li version del extension RandR in actual usa

en: Laptop
ie: Portatibile

en: Accessibility
ie: Accessibilitá

en: _Close
ie: _Cluder

note: Add a buttonbox (Help, All Settings, Close) at bottom of the main box
en: _Help
ie: Au_xilie

en: When enabled, the session manager will start the required applications for screen readers and magnifiers.
ie: Lansar li besonat applicationes por letores del ecran e amplificatores per li gerente de session

en: _Enable assistive technologies
ie: _Activar tecnologies assistiv

en: Start With Session
ie: Lansar con li session

en: Assistive technologies will be available the next time you login
ie: Tecnologies assistiv va esser disponibil in vor sequent session

en: No AT-SPI provider was found on your system
ie: Null provisor AT-SPI esset trovat in vor sistema

en: Assistive _Technologies
ie: _Tecnologies assistiv

en: _Use sticky keys
ie: _Usar restant tastes

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
ie: Desactivar restant tastes quande du tastes es _presset simultanmen.

en: Sticky Keys
ie: Restant tastes

en: To help prevent accidental keystrokes, slow keys requires that a key is held for a certain minimum amount of time before the keystroke will be accepted.
ie: Por reducter tippada accidental, li lent tastes postula presser un taste por un cert periode ante que on accepta it.

en: Use slow _keys
ie: Usar lent _tastes

en: Acceptance _delay:
ie: Retar_de de acceptation:

en: The amount of time, in milliseconds, that must elapse before a keystroke will be accepted
ie: Li periode, in millisecondes, ante que acceptar li tippa de un taste.

en: Slow Keys
ie: Lent tastes

en: K_eystroke delay:
ie: R_etarde de tippa:

en: Keyboa_rd
ie: Tastatu_ra

en: _Use mouse emulation
ie: Activar _emulation de un mus

en: _Acceleration delay:
ie: Retarde de _acceleration:

en: R_epeat interval:
ie: Int_ervalle de repetition:

en: Acceleration t_ime:
ie: Témpor de acc_eleration:

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
ie: Li témpor, in millisecondes, por atinger li max velocitá

en: Ma_ximum speed:
ie: Ma_x velocitá:

en: The maximum pointer speed after acceleration
ie: Li max velocitá del apuntator pos acceleration

en: pixels/sec
ie: pixeles/sec

en: Acceleration _profile:
ie: _Profil de acceleration:

en: Mouse Emulation
ie: Emulation de un mus

en: Bind a keyboard shortcut to xfce4-find-cursor to get visual feedback of the mouse pointer's current location.
ie: Assignar un taste por marcar li actual position del apuntator de mus.

en: Show location of pointer on keypress
ie: Monstrar li localisation del apuntator pos un presse de taste

en: Find Cursor
ie: Trovar li apuntator

en: _Mouse
ie: _Mus

en: Settings manager socket
ie: Socket del gerente de parametres

en: SOCKET ID
ie: ID DE SOCKET

en: Version information
ie: Information del version

en: Type '%s --help' for usage.
ie: Tippa '%s --help' por li usage.

en: Please report bugs to <%s>.
ie: Ples raportar errores a <%s>.

en: Improve keyboard and mouse accessibility
ie: Ameliorar li accessibilitá de tastatura e mus

en: None
ie: Null

en: Slight
ie: Levi

en: Medium
ie: Medial

en: Full
ie: Complet

en: Icons
ie: Icones

en: Text
ie: Textu

en: Text under icons
ie: Textu sub icones

en: Text next to icons
ie: Textu apu icones

en: 1x (no scaling)
ie: 1x (sin scalament)

en: Appearance
ie: Aspecte

en: _Add
ie: _Adjunter

en: St_yle
ie: St_il

en: _Icons
ie: _Icones

en: This font will be used as the default font used when drawing user interface text
ie: Ti-ci fonde va esser usat quam predefinit por picter textu del interfacie de usator

en: Select a default font
ie: Selecter un fonde predefinit

en: Default Fon_t
ie: Fonde predefini_t

en: Select a default monospace font
ie: Selecter un fonde de regular largore predefinit

en: Default _Monospace Font
ie: Fo_nde de regular largore:

en: Many fonts contain information that provides extra hints as to how best draw the font; pick whichever looks best according to personal preference
ie: Mult fondes contene additional instructiones quam picter li fonde optimalmen; selecte un variant quel aspecte optimal por vor personal preferentie

en: Sub-_pixel order:
ie: Órdine sub_pixel:

en: Font quality on a TFT or LCD screen can be greatly improved by choosing the correct sub-pixel order of the screen
ie: Li qualitá de fonde sur un ecran TFT o LCD posse esset mult augmentat per selection del correct órdine sub-pixel por li ecran

en: Custom _DPI setting:
ie: Personal _DPI:

en: Override the detected monitor resolution if fonts look too large or too small
ie: Modificar li detectet resolution del monitor si fondes apare to micri o tro grand

en: _Fonts
ie: _Fondes

en: Show images on _buttons
ie: Monstrar images sur _butones

en: Specify whether icons should be displayed next to text in buttons
ie: Monstrar icones apu textu de buton

en: Show images in _menus
ie: Monstra images in _menús

en: Specify whether icons should be displayed next to items in menus
ie: Monstrar icones apu elementes de menú

en: Enable e_ditable accelerators
ie: Permisser re_dactibil rapid-tastes

en: Menus and Buttons
ie: Menús e butones

en: Enable _event sounds
ie: Permisser sones de _evenimentes

en: Enable input feedbac_k sounds
ie: Activar son-con_firmation de intrada

en: Specify whether mouse clicks and other user input will cause event sounds to play
ie: Clics de mus e altri intrada de usator va reproducter evenimentes audial

en: Event sounds
ie: Sones de evenimentes

en: Adjust the system-wide display scaling
ie: Adjustar li scale de ecran por li tot sistema

en: _Window Scaling
ie: _Scale de fenestres:

en: Setti_ngs
ie: Para_meters

en: Failed to create temporary directory
ie: Ne successat crear un directoria temporari

en: Failed to extract archive
ie: Ne successat extraer un archive

en: Unknown format, only archives and directories are supported
ie: Ínconosset formate, solmen archives e fólderes es suportat

en: An unknown error, exit code is %d
ie: Un ínconosset errore, li code retrodat es %d

en: Failed to install theme
ie: Ne successat installar un tema

en: Install %s theme
ie: Installar li tema «%s»

note: Create cancel button
en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Open
ie: _Aperter

en: Customize the look of your desktop
ie: Personalisar li aspecte de vor Pupitre

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: Scanner
ie: Scannator

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: Camera
ie: Cámera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: Printer
ie: Printator

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ie: Ecran de portatibile

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ie: Integrat webcam

en: Enable color management for %s
ie: Activar gerentie de color por %s

en: Color Profiles
ie: Profiles de color

en: <b>No devices found.</b>
ie: <b>Null aparates trovat</b>

en: Model:
ie: Modelle:

en: Colorspace:
ie: Spacie de color:

en: Vendor:
ie: Venditor:

en: Calibrate
ie: Calibrar

en: <b>No profiles for the selected device.</b>
ie: <b>Null profiles por li selectet aparate</b>

en: Add a profile to the currently selected device
ie: Adjunter un profil por li selectet aparate

en: _Remove
ie: _Remover

en: Delete the currently selected profile
ie: Remover li selectet profil

en: Show detailed information about the selected profile
ie: Monstrar information pri li selectet profil

en: Enable
ie: Permisser

en: Enable the selected profile
ie: Activar li selectet profil

en: Add Profile to Device
ie: Adjunter un profil al aparate

en: Import color profile files (*.icc)
ie: Importar files de profil (*.icc)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ie: Standard spacie

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ie: Profil de provar

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ie: Bass qualitá

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ie: Medie qualitá

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ie: Alt qualitá

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ie: Predefinit RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ie: Predefinit CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ie: Predefinit gris

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ie: Selecter un file de profile ICC

en: _Import
ie: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ie: Suportat profiles ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ie: Omni files

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ie: Predefinit:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ie: Spacie de color:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ie: Profil a provar:

en: Compatible Profiles
ie: Compatibil profiles

en: Device
ie: Aparate

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Set color profiles
ie: Assignar profiles de color

en: Keep this configuration
ie: Retener ti-ci configuration

en: Restore the previous configuration
ie: Restituer li precedent configuration

en: Never
ie: Nequande

en: Always
ie: Sempre

en: Do nothing
ie: Far necós

en: Xfce Panel
ie: Panel Xfce

en: Desktop icons
ie: Icones del Pupitre

en: Notifications
ie: Notificationes

en: Configure...
ie: Configurar...

en: Display
ie: Monitor

en: _Mirror displays
ie: Duplicat _monitores

en: Primary Display:
ie: Primari monitor:

en: Refresh _rate:
ie: F_requentie:

en: A_pply
ie: A_pplicar

en: Delete the currently selected display profile.
ie: Remover li selectet profil de monitor.

en: Apply
ie: Applicar

en: Apply the currently selected display profile.
ie: Applicar li selectet profil de monitor.

en: Create a new display profile.
ie: Crear un nov profil de monitor.

en: Update an existing profile.
ie: Actualisar li existent profil.

en: Show popup windows to identify displays
ie: Monstrar notificationes por identificar monitores

en: <b>Identifying Displays</b>
ie: <b>Identification de monitores</b>

en: _Advanced
ie: _Avansat

en: <b>Profile Name</b>
ie: <b>Nómine de profil</b>

en: Create
ie: Crear

en: A profile of this name already exists.
ie: Un profil con ti-ci nómine ja existe

en: Displays
ie: Monitores

en: Only Display 1
ie: Solmen Monitor 1

en: Mirror Displays
ie: Duplicat monitores

en: Extend to the right
ie: Extender a dextri

en: Only Display 2
ie: Solmen Monitor 2

en: Update Display Profile
ie: Actualisar li profil de monitor

en: _Update
ie: Act_ualisar

en: <big><b>You have made changes to your previously active profile</b></big>
ie: <big><b>Vu ha fat modificationes in vor activ profil</b></big>

en: Only %s (1)
ie: Solmen %s (1)

en: Only %s (2)
ie: Solmen %s (2)

en: Left
ie: A levul

en: Inverted
ie: Invertet

en: Right
ie: A dextri

en: Horizontal and Vertical
ie: Horizontal e vertical

en: Update changed display profile '%s'?
ie: Actualisar li modificat profil «%s»?

en: _Update '%s'
ie: Act_ualisar «%s»

en: Do you want to delete the display profile '%s'?
ie: Esque vu vole remover li profil de monitor «%s»?

en: Delete Profile
ie: Deleter li profil

en: Cancel
ie: Anullar

en: Delete
ie: Deleter

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
ie: Selecte un monitor por modificar su proprietás; tira it por rearrangear it.

en: (%i, %i)
ie: (%i; %i)

note: Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, the Spanish * translation could be "Pantallas en Espejo", *not* "Espejar Pantallas".
en: Mirror Screens
ie: Duplicat ecranes

en: (Disabled)
ie: (Depermisset)

en: ATI Settings
ie: Parametres de ATI

en: Unable to start the Xfce Display Settings
ie: Ne successat lansar Parametres de monitor Xfce

en: Unable to launch the proprietary driver settings
ie: Ne successat lansar li configuration del proprietari driver

en: Configure screen settings and layout
ie: Configurar parametres e arangeament de ecranes

en: Display:
ie: Monitor:

note: Set dialog title and icon
en: Shortcut Command
ie: Comande de rapid-taste

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
ie: Provide li comande que vu vole associar con un rapid-taste.

note: We are editing an existing shortcut
en: Shortcut:
ie: Rapid-taste:

en: Comm_and:
ie: Com_ande:

en: Use _startup notification
ie: U_sar notification de inicie

en: The command may not be empty.
ie: Li comande ne posse esser blanc

en: Select command
ie: Selecte un comande

en: All Files
ie: Omni files

en: Executable Files
ie: Executibil files

en: Perl Scripts
ie: Scriptes Perl

en: Python Scripts
ie: Scriptes Python

en: Ruby Scripts
ie: Scriptes Ruby

en: Shell Scripts
ie: Scriptes shell

en: Keyboard layout selection
ie: Selection de arangeament de tastatura

en: Keyboard
ie: Tastatura

en: Restore num l_ock state on startup
ie: Restituer li statu del NumL_ock al inicie

en: _Enable key repeat
ie: _Activar repetition de tastes

en: _Repeat delay:
ie: _Retarde de repetition:

en: Repe_at speed:
ie: Fre_quentie de repetition:

en: Typing Settings
ie: Parametres de tippada

en: Cursor
ie: Cursore

en: _Test area:
ie: _Prov-area:

en: Beha_vior
ie: Cond_uida

en: Define shortcuts for la_unching applications:
ie: D_efini rapid-tastes por lansar applicationes:

en: _Edit
ie: _Modificar

en: Reset to _Defaults
ie: Pre_definit valores

en: A_pplication Shortcuts
ie: Ra_pid-tastes

en: <b>Use system defaults</b>
ie: <b>Usar li predefinit</b>

en: _Keyboard model
ie: Modelle de _tastatura

en: Change la_yout option
ie: Al_terar arangeamentes per

en: Co_mpose key
ie: Taste de co_mposter

en: Move currently selected item up by one row
ie: Mover li selectet element al precedent linea

en: Move currently selected item down by one row
ie: Mover li selectet element al sequent linea

en: Key_board layout
ie: Arangeament del ta_statura

en: _Layout
ie: _Arangeament

en: Unable to initialize GTK+.
ie: Ne posset inicialisar GTK+.

en: Failed to connect to xfconf daemon. Reason: %s
ie: Ne successat connexer a daemon de xfconf. Cause: %s

en: Could not create the settings dialog.
ie: Ne posset crear li dialog de parametres.

en: Command
ie: Comande

en: Shortcut
ie: Rapid-taste

en: Layout
ie: Arangeament

en: Variant
ie: Variante

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
ie: To va reverter omni rapid-tastes a su valores predefinit. Esque vu vole far to?

en: Reset to Defaults
ie: Predefinit valores

en: The system defaults will be restored next time you log in.
ie: Li configuration predefinit va esser restituet in vor sequent session.

en: Warning
ie: Avise

en: Edit keyboard settings and application shortcuts
ie: Modificar parametres de tastatura a rapid-tastes de applicationes

en: Could not create the mime dialog.
ie: Ne posset crear li dialog MIME.

en: Select Application
ie: Selection del application

en: Open
ie: Aperter

en: Use a c_ustom command:
ie: _Usar un personal comande:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
ie: Usar un personal comande por un application que ne es disponibil in li liste ad-supra.

en: _Browse...
ie: _Trovar...

en: Select an Application
ie: Selecte un application

en: None available
ie: Null disponibil

en: Recommended Applications
ie: Recomandat applicationes

en: Other Applications
ie: Altri applicationes

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
ie: Aperter <i>%s</i> e altri files de tip «%s» per:

en: Failed to add new application "%s"
ie: Ne successat adjuncter un nov application «%s»

en: Press left mouse button to change the selected application.
ie: Presse li levul buton de mus por alterar li selectet application.

en: Application Chooser Button
ie: Buton del selector de applicationes

en: No application selected
ie: Null application selectet

en: Failed to set default Web Browser
ie: Ne posset assignar li Navigator Web predefinit

en: Failed to set default Mail Reader
ie: Ne posset assignar li Letor de postage predefinit

en: Failed to set default File Manager
ie: Ne successat assignar un Gerente de files predefinit

en: Failed to set default Terminal Emulator
ie: Ne successat assignar un Emulator de terminal predefinit

note: allocate the chooser
en: Select application
ie: Selection del application

en: Choose a custom Web Browser
ie: Selecte un personal navigator Web

en: Choose a custom Mail Reader
ie: Selecte un personal letor de postage

en: Choose a custom File Manager
ie: Selecte un personal gerente de files

en: Choose a custom Terminal Emulator
ie: Selecte un personal emulator de terminal

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
ie: Selecte li application que vu vole usar
    quam Navigator Web predefinit por Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
ie: Selecte li application que vu vole usar
    quam Letor de postage predefinit por Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
ie: Selecte li application que vu vole usar
    quam Gerente de files predefinit por Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
ie: Selecte li application que vu vole usar
    quam Emulator de terminal predefinit por Xfce:

en: Browse the file system to choose a custom command.
ie: Navigar li sistema de files por trovar un personal comande.

en: _Other...
ie: _Altri...

en: Use a custom application which is not included in the above list.
ie: Usar un personal application que ne es disponibil in li liste ad-supra.

en: Choose Preferred Application
ie: Selecter un application predefinit

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
ie: Ples selecter li Navigator Web preferet
    e fa un clic sur OK por continuar.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
ie: Ples selecter li Letor de postage preferet
     e fa un clic sur OK por continuar.

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
ie: Ples selecter li Gerente de files preferet
    e fa un clic sur OK por continuar.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
ie: Ples selecter li Emulator de terminal preferet
    e fa un clicc sur OK por continuar.

en: Failed to execute default Web Browser
ie: Ne successat executer li Navigator Web predefinit

en: Failed to execute default Mail Reader
ie: Ne successat executer li Letor de postage predefinit

en: Failed to execute default File Manager
ie: Ne successat executer li Gerente de files predefinit

en: Failed to execute default Terminal Emulator
ie: Ne successat executer li Emulator de terminal predefinit

en: Print version information and exit
ie: Monstrar li information del version, poy surtir

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
ie: Lansar li predefinit processor de TIP con PARAMETRE facultativ, u TIP es un del sequent valores.

en: TYPE [PARAMETER]
ie: TIP [PARAMETRE]

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
ie: Demande li predefinit processor de TIP, u TIP es un del sequent valores.

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
ie: Li sequent TIPes es suportat por comandes --launch e --query:
    
      WebBrowser       - Li preferet Navigator web.
      MailReader       - Li preferet Letor de e-postage.
      FileManager      - Li preferet Gerente de files.
      TerminalEmulator - Li preferet Emulator de terminal.

en: Invalid helper type "%s"
ie: Ínvalid tip de processor «%s»

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
ie: %s (Xfce %s)
    
    Jure editorial (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Scrit per Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Constructet con Gtk-%d.%d.%d, executente Gtk-%d.%d.%d.
    
    Ples raportar defectes a <%s>.

en: No helper defined for "%s".
ie: Null processor es definit por «%s».

en: No command specified
ie: Comande ne specificat

en: Failed to open %s for writing
ie: Ne successat aperter %s por scrition

en: Default Applications
ie: Applicationes predefinit

en: Web Browser
ie: Navigator Web

en: The default Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
ie: Li preferet Navigator web va esser usat por aperter hiperligamentes e monstrar li contenete de auxilie.

en: Mail Reader
ie: Letor de postage

en: The default Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
ie: Li preferet Letor de postage va esser usat por composir missages quande vu fa un clic sur adresses de e-post.

note: Utilities
en: _Utilities
ie: _Utensiles

en: File Manager
ie: Gerentiator de files

en: The default File Manager will be used to browse the contents of folders.
ie: Li preferet Gerente de files va esser usat por navigar li contenete de fólderes.

en: Terminal Emulator
ie: Emulator de Terminal

en: The default Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
ie: Li preferet Emulator de terminal va esser usat por executer comandes que besona ambientie CLI.

en: _Filter:
ie: _Filtre:

en: Clear filter
ie: Remover li filtre

en: Open with...
ie: Aperter per...

en: MIME Type
ie: MIME-tip

en: Status
ie: Statu

en: Default Application
ie: Application predefinit

note: sort the names but keep Default on top
en: Default
ie: Predefinit

en: %d MIME type found | %d MIME types found
ie[0]: %d MIME-tip trovat
ie[1]: %d MIME-tipes trovat

en: Failed to set application "%s" for mime type "%s".
ie: Ne successat assignar li application «%s» por li MIME-tip «%s».

en: This will remove your custom mime-association and restore the system-wide default.
ie: To va remover vor personal associationes MIME e restituer li association del sistema.

en: Reset to Default
ie: Reverter

en: Choose Application...
ie: Selecter un application...

en: Associate preferred applications with MIME types
ie: Associar li preferret applicationes con tipes MIME

en: file;type;extension;association;open with;web browser;mail reader;file manager;terminal emulator;
ie: file;tip;extension;association;aperter per;navigator;web;letor;postage;gerente de files;terminal;emulator;

en: Browse the file system
ie: Navigar li sistema de files

en: Read your email
ie: Leer vor postage

en: Use the command line
ie: Usar li linea de comandes

en: Browse the web
ie: Navigar li Web

en: Caja File Manager
ie: Gerentiator de files Caja

en: Debian Sensible Browser
ie: Navigator intelligent Debian

en: Debian X Terminal Emulator
ie: Emulator de Terminal Debian X

en: Epiphany Web Browser
ie: Navigator Web Epiphany

en: Enlightened Terminal Emulator
ie: Emulator de Terminal civilisat

en: Galeon Web Browser
ie: Navigator Web Galeon

en: GNOME Terminal
ie: Terminal de GNOME

en: Konqueror Web Browser
ie: Navigator Web Konqueror

en: Links Text Browser
ie: Navigator textual Links

en: Lynx Text Browser
ie: Navigator textual Lynx

en: Mozilla Browser
ie: Navigator Mozilla

en: PCMan File Manager
ie: Gerentiator de files PCMan

en: PCManFM-Qt File Manager
ie: Gerente de files PCManFM-QT

en: Rodent File Manager
ie: Gerentiator de files Rodent

en: W3M Text Browser
ie: Navigator textual W3M

en: Xfce Terminal
ie: Terminal de Xfce

en: Xfe File Manager
ie: Gerentiator de files Xfe

en: X Terminal
ie: Terminal de X

en: DEVICE NAME
ie: NOMINE DE APARATE

en: Disabled
ie: Despermisset

en: Edge scrolling
ie: Along un bord

en: Two-finger scrolling
ie: Rulament con du fingres

en: Circular scrolling
ie: Rulament circulari

en: Pen (absolute)
ie: Plum (absolut)

en: Mouse (relative)
ie: Mus (relativ)

en: None (right-handed)
ie: Null (por dextri manu)

en: Half (left-handed)
ie: Demí (por levul manu)

en: Clockwise
ie: A dextri

en: Counterclockwise
ie: A levul

en: Mouse and Touchpad
ie: Mus e panel tactil

en: De_vice:
ie: A_parate:

en: Le_ft-handed
ie: Por _levul manu

en: Ri_ght-handed
ie: Pro _dextri manu

en: Reverse scroll d_irection
ie: _Inverter li direction de rulament

en: When selected, the scroll wheel will work in the opposite direction
ie: Opposit direction del rulament per mus

en: Buttons
ie: Butones

en: _Reset to Defaults
ie: Pre_definit valores

en: Sensitivit_y:
ie: Sens_ivitá:

en: Pointer Speed
ie: Velocitá del apuntator

en: B_uttons and Feedback
ie: B_utones e retroaction

en: Disable touchpad _while typing
ie: Desactivar li panel d_urante tippada

en: Tap touchpad to clic_k
ie: Ta_ppar li panel por far clic

en: Scrolling _mode:
ie: _Mode de rulament:

en: Enable hori_zontal scrolling
ie: Permisser hori_zontal rulament

en: Scrolling
ie: Rulament

en: T_ouchpad
ie: P_anel tactil

en: Tab_let
ie: Tabu_lette

en: _Devices
ie: _Aparates

en: Th_reshold:
ie: _Limite:

en: Drag and Drop
ie: Tirar-e-cader

en: Ti_me:
ie: Té_mpor:

en: D_istance:
ie: D_istantie:

en: Double Click
ie: Duplic clic

en: _Behavior
ie: _Conduida

en: Cursor si_ze:
ie: Apu_ntator:

en: Size
ie: Dimension

en: Preview
ie: Previder

en: _Theme
ie: _Tema

en: Configure pointer device behavior and appearance
ie: Configurar aspecte e conduida de apuntator

en: Settings Editor
ie: Redactor de parametres

en: Channel
ie: Chanele

en: Property
ie: Proprietá

en: Type
ie: Tip

en: Locked
ie: Serrat

en: Value
ie: Valore

en: New property
ie: Nov proprietá

en: Edit selected property
ie: Modificar li selectet proprietá

en: _Reset
ie: _Reverter

en: Reset selected property
ie: Reverter li selectet proprietá

en: Empty
ie: Vacui

en: Array
ie: Vector

en: String
ie: Catene

en: Integer
ie: Integrale

en: Double
ie: Duplic

en: _Reset Channel
ie: _Reverter chanele

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
ie: Esque vu vole reverter li chanele «%s» e omni su proprietás?

en: Clear
ie: Vacuar

en: Close
ie: Cluder

en: Refresh
ie: Refriscar

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
ie: Esque vu vole reverter li proprietá «%s»?

en: Unsigned Int
ie: Int ínsignat

en: Unsigned Int64
ie: Int64 ínsignat

en: New Property
ie: Nov proprietá

en: Save
ie: Gardar

en: _Property:
ie: _Proprietá:

en: _Type:
ie: _Tip:

note: strings integers bool
en: _Value:
ie: _Valore:

en: The root element ('/') is not a valid property name
ie: Li original element («/») ne es un valid nómine de proprietá

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
ie: Nómines de proprietás posse contener solmen li caracteres ASCII A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', e '/' quam un separator

en: Property names cannot end with a '/' character
ie: Nómines de proprietá ne posse finir per un caracter «/»

en: Edit Property
ie: Modificar un proprietá

en: Graphical settings editor for Xfconf
ie: Un grafic redactor de parametres de Xfconf

en: Settings dialog to show
ie: Dialog de parametres a monstrar

en: All _Settings
ie: Omni _parametres

en: Settings
ie: Parametres

en: Unable to start "%s"
ie: Ne successat startar «%s»

en: Settings Manager
ie: Gerente de parametres

en: Sticky keys are enabled
ie: Restant tastes es activat

en: Sticky keys are disabled
ie: Restant tastes es desactivat

en: Sticky keys
ie: Restant tastes

en: Slow keys are enabled
ie: Lent tastes es activat

en: Slow keys are disabled
ie: Lent tastes es desactivat

en: Slow keys
ie: Lent tastes

en: Failed to launch shortcut "%s"
ie: Ne successat lansar li rapid-taste «%s»

en: Fork to the background
ie: Furcar al funde

en: Do not wait for a window manager on startup
ie: Ne atende por un gerente de fenestres al inicie

en: Replace running xsettings daemon (if any)
ie: Vicear li executent daemon xsettings (si presente)

note: value in xfconf isn't a string, so make a default one
en: Workspace %d
ie: Labor-spacie %d

en: Xfce Settings Daemon
ie: Daemon de parametres de Xfce

en: The Xfce Settings Daemon
ie: Dæmon de parametres de Xfce
